• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Yaza girerken nasıl beslenmeliyiz?

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Beslenme ve Perhiz Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, sıcak havaların etkisini gösterdiği şu günlerde yaza eksik bir süre kala özellikle kadınların büyük sorun yaptığı fazla kilolardan nasıl kurtulabileceği ve nasıl formda kalabileceğine dair bir takım besin ve diyet önerilerinde bulundu.

Yaza az bir vakit kala kadınlar en büyük sorunları haline gelen fazla kiloları düşündürmeye çoktan başladı. Bilhassa tatile çıkacak olan bayanların en büyük korkulu rüyası istediği giysiyi giyememesidir. İşte yaza kısa bir vakit kala Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Besin ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Elanur Yılmaz, herkesin rahatlıkla uygulayacağı ve kendisini formda tutacağı bir kaç beslenme ve diyet önerilerini paylaştı. 

Mevsim geçişlerinde hızlı kilo verme heyecanı yaşandığına uyarı çeken Beslenme Uzmanı Elanur Yılmaz, kilo vermenin bir işlem olduğunu açıklama ederek, bu yüzden sağlıklı bir beslenme programı ve yaşam disiplinini uygulamaya çoktan açtırmak gerektiğini söyledi. Sürecin tek rehberin diyetisyenler olduğunu belirten Yılmaz,  “Kilo belirlemek için formül doğrusu belirli. Sağlıklı ve ölçülü beslenin, kendi beslenme düzeninizi oluşturun, hareket edin ve bol su için.” dedi.

İşte beslenme uzmanı Yılmaz’dan bazı öneriler; 

EKSIK VE SIK BESLENİN: Ayrıca metabolizmanız kesintisiz canlı olur, yavaşlamaz hem de kan şekeriniz dengede kalır.

Tüm gün baştan başa tüketilen besinler 6 öğün olarak paylaştırıldığında kilo devretmek de sancılı bir işlem olmaktan çıkacaktır. Az miktarlarda, sık aralıklarla alınan öğünler ile “3 başlıca 3 ara” öğün kuralına uyarlamak gerekir. Kan şekerinin dengelenmesi için 3 saatten pozitif aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu sayede gün içinde tetiklenen tatlı krizlerini bastırmak ve tek bir öğünde çok artı yemek yemek yeme isteğinden kurtulmak kolaylaşacaktır.

SU İÇİN: Su, yaşamın başlangıcıdır ve yaşamın devam ettirilmesi için gereklidir. Günde 10–15 su bardağı su içmelisiniz..

HAFTADA 2-3 KERE BALIK TÜKETİN: Balık içerdiği omega-3 yağları ile yürek sağlığını korur, bilişsel işlevi güçlendir, metabolizma hızınızı yükseltir. Kişinin jurnal omega-3 ihtiyacını karşılayabilmesi için haftada 2-3 defa balık tüketmesi gerekir.

2-3 BARDAK SÜT İÇİN: Süt besinsel kaynaklar içerisinde en iyi kalsiyum kaynağıdır. Günde 2–3 su bardağı süt ve 1–2 dilim peynir tüketmelisiniz.

TAM TAHIL TERCİH EDİN: Bütün tahıl ürünleri içerdikleri posa nedeni ile en sağlıklı tahıl grubunu oluşturur. Beyaz ekmek yerine bütün tahıl ekmeklerini, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinci seçim etmeniz hayat kalitenizi yükseltmekle kalmaz, kilo kontrolünde de başarılı olmanızı sağlar.

HAFTADA 2 KEZ KURU BAKLAGİL TÜKETİN: Kuru baklagiller posa ve B vitamini yönünden zengindir. Kan kolesterolünün ve kan şekerinin de dengelenmesinde etkili rol oynayan bu grup, beslenme düzeninizde haftada 2 defa olmalıdır.

HER GÜN ÇİĞ SEBZE TÜKETİN: Çiğ sebzeler içerdikleri vitamin, mineral ve antioksidanlar ile beslenmemizde çok manâlı bir yere sahiptir.

TATLI İHTİYACINIZI MEVSİM MEYVELERİNDEN KARŞILAYIN: Ara öğünlerde fındık, fıstık, badem ile taze meyve tüketmek tatlı ihtiyacını karşılar ve beslenmenizin sıhhat değerini yükseltir. Metabolizmanızın hızlanmasında etkin olur.

Ve son olarak ta EGZERSİZ: Havaların ısınmasıyla beraber her gün en az 1 saat yürüyüş yapılmalıdır. Egzersiz metabolizmayı hızlandırırarak yağ yakımına asistan olur aynı zamanda serotonin hormonunu da artırarak mutlu olmanızı sağlar o vakit her kese mutlu bol hareketli fit bir yaz diliyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar