• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Vücuttaki Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri

Vücuttaki Damarların Belirginleşmesinin Nedenleri

Vücutta damarlar birtakım nedenlerle daha belirgin bir hale gelir. ve bu durumun ortaya çıktığı kişilerde ciddi korkular yaşatabilir. Damarların bir şekilde cilt yüzeyine yakın olarak ortaya çıkmasına telenjiektazi isimi verilir. Peki, vücut damarları neden belirgin olur?

Bilhassa kılcal damarların yüzeye yakın olduğu bir vaziyet olarak görülen telenjiektazi, arteriol, kılcal ve venüllerin genişlemesi ile husule gelen bir sorundur. Vücutta damarların belirginleşmesi sebepleri oldukça fazladır ve vücuttaki damarların belirgin olması yaygın bir alan dağılır.Bu yüzden damarların yüzeyde belirgin bir hale gelmemesi için birtakım hususlarda dikkatli olması gerekir.

Vücutta damarların belirginleşmesi nedenleri nelerdir?

Vücut üzerinde damarların daha belirgin bir hal gelmesinde bir takım etkenler tesirlidir. Bunlar sıcak, kortizonlu ilaç kullanımı, güneş ve hormonal etkiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrı olarak bunların yanı sıra variste damarların belirgin olmasında tesirli olmaktadır. Varis, toplardamarların tam olarak görevini yapamaması ile ortaya çıkar. Toplar damarların görevi vücuttaki kanı istenen ölçüde kalbe götürmesidir. Ancak bunun tam olarak gerçekleşmediği durumlarda bacaklarda varis alana gelir ve damarların cilt yüzeyinden görünecek şekilde görülmeye başlar. Varise karşı çözüm oluşturmak için varis çorapları giyilebilir. Ayrı olarak bol bol yürüyüş yapmak ve ayakların sarkmadığı pozisyonlarda kalmak ehemmiyetlidir. Ters taktirde kişi uzun müddet varisleri ile yaşamaya mahkumdur.

Vücutta Damarların Belirginleşmesi

Bunların yanı sıra uzun müddet ayakta duran veyahut mesleği gereği durmak zorunda kalan kişilerde de damar belirginleşme görülür. Yerçekiminin tesiriyle kan damarlarda toplanır ve genişleme alana getirir. Damarların genişlemesi ise bilhassa bacak bölümlerinde bulunan damarların kolaylıkla görülmesine kapı aralar


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar