• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Varis Tedavisi

Varis Tedavisi

Bacaklarda ortaya çıkan varisler hem ciddi bir sağlık olduğunun göstergesidir hemde estetik açıdan son derece rahatsız edicidir. Özellikle de meslek gruplarının varis oluşumunda ciddi etkileri bulunuyor. Uzun süre ayakta durmaya veya oturmaya yönelik meslekle varislerin ortaya çıkmasında rol oynuyor. Peki varis tedavisi nasıl yapılır, varisler nasıl geçer?

Bir tür dolaşım sistemi hastalığı olan varislerin tedavisinde geç kalmamak, erken evrelerde varislerin daha ciddi boyutlara ulaşılmasını önlemek oldukça önemli bir adımdır. Varislerden korunmak için ve varis tedavisinde dikkat edilecekler uzmanlarımız tarafından açıklandılar. Görsel açıdan daha çok kadınları rahatsız eden varis tedavisinde bakın hangi yöntemler kullanılmakta.

Varis tedavisi kısa zamanda gerçekleşmeli

Toplardamar şişmesi ve genişlemesi olarak tanımlayabileceğimiz bir rahatsızlık olan varisler, ekseri vücudun basınç altında kalan bölgelerinde husule gelmektedir. Sağlık açısından önlem almayı gerektiren varisler, kadınların gebelik ve adet dönemlerinde daha çok şikayete sebep olmaktadır. İleri vakalarda şişlik ve siyah renge dönen varislerden korunmak için şunlara dikkat edin.

 • Sigaradan uzak durulmalıdır.
 • Çok fazla oturulmamalı veya ayakta durulmamalıdır.
 • Aşırı kilo almamaya dikkat edilmelidir.
 • Çok yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durulmalıdır.
 • Kot pantolon çok sık giyilmemelidir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak varislerin evde tedavisi için yapılacaklardan bahsedelim. Oldukça basit uygulamalar olan bu yöntemler başında düzenli yürüyüş yapmak geliyor. Yürüyüş yapmak kan dolaşımını hızlandırır. Ayrıca dolaşım bozukluğuna yol açacak dar kıyafetlerden de uzak durulmalı. Banyoda mutlaka ılık su ile duş alınmalı ve bacaklarda soğuk su tutulmalıdır. Bacakları hafif yukarıda tutarak uyumak da çok iyidir. Ayrıca beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Varis Lazer Tedavisi

Varislerin tedavisinde teknolojinin en önemli tedavi çeşidi lazerdir. Lazerle varis tedavisinde ısı yoluyla sorunlu damarsal yapı tahrip edilir, vücut tarafından uzaklaştırılır. Ancak herkese uygulanmaz, sadece 4 mm ‘ye kadar mavi damarlar, telanjiyektaziler, ince ve yüzeyel olan kılcal damarlar, örümcek damarlar lazer ile tedavi edilir. Lazer ile varis tedavisinde seans aralıkları 4 haftadır ve yaklaşık 15-45 dakika sürer. Toplamda 4-6 seans uygulanır.

Varis Cerrahi Tedavisi

Büyük varislerin tedavisi cerrahi yöntemlerledir. Operasyonda cerrahi bağlama (ligasyon) ve soyma (stripping) uygulanmaktadır ve genel anestezi yöntemi kullanılır. Ancak çok mecbur olunmadığı sürece ameliyat ile varis tedavisi doktorlar tarafından önerilmiyor. Çünkü hastalarda pıhtı ve sinir zedelenmesi, normal hayata dönüşte gecikme, varislerin nüksetmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Mümkünse önce ilaçlı tedaviler uygulanıyor. Ancak yapılabilecek başka hiçbir tedavi kalmadığı zaman, hastaların yaşantılarını kaliteli bir biçime dönüştürmek için uzmanlar işte o zaman varisin ameliyatla tedavisini öneriyor.


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar