• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Stres Atmanın Yolları Nelerdir?

Stres Atmanın Yolları Nelerdir?

Stres birçok hastalığın başlıca sebebidir. Stresten kurtulmak için, uzmanların tavsiye ettiği stres atma yollarına başvurun.

Stresten arınmak, daha huzurlu ve sağlıklı bir bedene sahip olmak için stres atma yolları çok işinize yarayacak. Stres altında bir yaşam süren insanların, ömürleri kısalmakta, birçok hastalığın pençesine düşmektedir. Stresi atabilmek için kendinize biraz zaman ayırın ve daha kaliteli bir yaşam sürdürün. Hem bedensel hem de ruhsal sağlık için stres atma yöntemleri bakın neler.

Stres atma yolları, kişiler aile, arkadaşlar ve toplumun diğer bireyleri ile yaşadıkları ilişkilerde, ekonomik sıkıntılarda stres altında olmaları halinde bedensel ve ruhsal olarak sorunlar yaşarlar. Eğer üzerlerindeki stresi atamazlarsa, bundan sonraki yaşamlarında verimsiz hale gelebilirler.

Stresi atabilmek için, yaşamın içinde yer alan konulara vakit ayırmayı öğrenmeleri gerekir. Bu aktivitelerin düzenli olarak yapılması bedenin fizyolojik olarak rahatlamasına, vücuda daha fazla oksijen almaya, zinde bir yaşama sahip olmayı sağlar. Bedeni etkisi altına alan stres hormonlarının etkisinden kurtulan kişiler, yaşamlarını daha iyi programlayabilir. Farklı aktiviteler, sosyal etkinlikler stresten uzaklaşılmasını sağlayabilir. Bunların aksine davranışlar stresin daha fazla etkili olmasına neden olur.

Stres altında olan kişilerin yaşadıkları sıkıntıları bir günlükte tutmaları stresin azaltılmasında etkili olmaktadır. Özellikle Hintlilerin kullanmış olduğu ılık yağlarla yapılan yosun banyosu ve masajlar bedenin stresi atmasına yardımcı olur. İçeriğinde melatonin olan hormon ilaçları stres atmak için kullanılabilir. İçeriğinde E vitamini bulunan avokado tüketmek, stres gidermek için etkilidir. Bu vitamin sakinleştirici etkisiyle fayda sağlıyor. Aynı şekilde serotonin içeriğine sahip olan muz tüketimi de, mutluluk hormonu salgılanmasına neden oluyor. Evinizin bir köşesinde geçireceğiniz sakin bir zaman kendinizi dinlemeniz açısından yararlı olduğu gibi, stresi üzerinizden atmanıza yarayacaktır. Hayvanlarla bir arada olmak, onları okşamak, sevmek stresi azaltacaktır. Nefes alışverişin ayarlandığı yoga egzersizleri stresle baş etmenin bir yolu olabilir. Duygusal olarak olumlu duyguların etkisine girmek, insanları sevmek, öpmek bedende mutluluk hormonlarının salgılanmasına neden olacağından, stresi atmanıza yardımcı olacaktır. Yaşamınızda planlı bir şekilde yaşamaya çalışmanız, stresi giderici etki yapar. Uygun müziklerin dinlenmesi kalp atışlarını düzene sokacağından, stresin olumsuz etkisinden kurtulmanıza yardımcı olur. Düzenli şekilde öğlen uykusu uyumak, günlük stresi alan bir yöntemdir. Renklerinde insanı rahatlatıcı bir etkisi vardır. Yeşil rengin bu konuda en fazla etkisi olduğu belirlenmiştir. Zaman buldukça balık tutmanın stresi atmak için iyi bir yol olduğu söylenebilir. Balık tutma sırasında yapılan bekleyişlerin, bedeni dinlendirdiği tespit edilmiştir. Seks yapmanın stres atma konusunda oldukça etkili olduğu da, bilinen gerçekler arasındadır. Banyo yapmanın cildin gözeneklerinin açılması ve nem dengesinin sağlanması açısından faydalı olmasının yanında, stres atmanın bir yolu olduğu söylenebilir. Düzenli olarak dans etmek için fırsat yaratmalısınız. Yapılan araştırmalar haftada en az 3 defa yapılan dansın kalp krizi riskini bile % 64 oranında önlediğini tespit etmiştir. Günlük kısa sürelerle güneş banyosu yapmanın stres üzerinde olumlu etkileri vardır. Çikolata tüketimi stresi azaltıcı etkilere neden oluyor. Doğayla baş başa kalıp, uzun yürüyüşler yapmak, güneşin doğuşunu ve batışını seyretmek stresi atmanın önemli yollarından biridir. Özellikle çıplak ayakla toprağın üzerinde gezinmek vücudun bütün stresini atmasını sağlayacaktır. Stresli zamanlarda hayal kurmak oldukça olumlu etkilere neden olacaktır. Şarkı söylemek kişilerin bedenlerinde gevşemelere neden olacağından, stres atma yolu olarak kullanılabilir. Gülmek özellikle kahkaha atmak stresi atmanın güzel bir yoludur. Gülmenizi sağlayacak yollar keşfederek, sağlıklı bir bünyeye sahip olabilirsiniz. Olumlu düşünmek, endişelerden uzak durmak stresi yenmenin önemli bir adımıdır. İnsanların kendilerini meşgul edecek hobiler edinmesi stresi atmanın güzel bir yoludur. Resim yapma, el işi yapma, müzikle uğraşma, bahçe işleri yapma gibi etkinlikler stresten uzaklaşmanın güzel bir yoludur.


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar