• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kuzu Beyni Yemenin Faydaları

Kuzu Beyni Yemenin Faydaları

Soteleyerek veya kızartarak yediğiniz kuzu beyninin sağlık açısından ne kadar faydalı biliyor muydunuz? Kuzu beyninin yararları nelerdir ve içinde hangi besin maddeleri bulunur uzmanlarımız açıkladı.

Henüz 1 yaşını doldurmamış koyunlara kuzu denilmektedir ve bu kuzuların beyni tüketildiğinde sağlığa çok büyük faydaları bulunmaktadır. Kuzu beyninin içeriğinde barındırdığı besin maddeleri, vücudumuzun tam da ihtiyacı olan şeylerdir.Kuzu beyni faydalarını öğrendiğiniz zaman eminim ki kuzu beyninden asla vazgeçemeyecek ve sofralarınızdan, beslenmenizden eksik etmeyeceksiniz.

Kuzu beynini en uygun pişirme yöntemi ise doymuş yağ alım oranını azaltmak ve düşük kolesterol için ağır ateşte pişirme yada ızgara yapmaktır. Kuzu beyni çok çabuk bozulduğundan teze olarak hazırlanmalı yada dondurucudan çıkarıldıktan hemen sonra tüketilmelidir.

KUZU BEYNİNDE NELER VAR?

Bol Miktarda Protein Yaklaşık 100 gr kuzu beyni pişirildiğinde 123 kalori sağlar ve yapısındaki protein 19 yaşından büyük bir erkeğin günlük protein ihtiyacının yüzde 19’ unu, kadının ise yüzde 23’ ünü karşılar. Karbonhidrat içermediğinden düşük karbonhidratlı diyetlerde kullanılabilir.

Yüksek Yağ Yaklaşık olarak 10 gram kızarmış kuzu beyninin toplam 8.6 gram yağ vardır ve bunun 2.2 gramı doymuş yağdır. Kişi, normal olarak almış olduğu kalorinin yüzde 7’ sini doymuş yağlardan karşılamalıdır. Kuzu beyni, her gün 2000 kalori tüketen bir kişinin, bu günlük önerilen miktarın yüzde 14’ten fazlasını karşılamaktadır. Uyarı olarak kalp hastalığı veya yüksek kolesterolünüz varsa kuzu beyni yememeniz önerilir.

Vitamin B-12 İçin Mükemmel Bir Kaynak Yetişkinlerin sinir sistemi ve kalp sağlığı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltmak için her gün 2.4 mikrogram B-12 vitamini almalıdır. 100 gram kuzu beyni bu oranın yüzde yüzden fazlasını karşılamaktadır. Kuzu beyni ayrıca pantotenik asit, riboflavin ve niasin gibi diğer B vitaminleri için iyi bir kaynaktır.

Vitamin B12, kırmızı kan hücresi üretimi, sinir fonksiyonu ve homosistein metabolizmasında için gereklidir. Niasin ya da B3 vitamini, besinlerden enerji sağlanması ve sinir sistemi fonksiyonu için önemlidir. Riboflavin veya B2 vitamini de besinlerden enerji sağlanmasında ve iyi görmenin elde edilmesinde rol oynar. Mineraller Bakımından Yoğun

100 gram kızarmış kuzu beyni 178 mikrogram bakır içerir. Bu da ünlük önerilen miktarın %20’si demektir. Aynı miktar kuzu beyni ayrıca bir yetişkinin günlük ihtiyacının yüzde 18,5’ünü gideren 10.2 mikrogram selenyum içerir. Bakır ve selenyum antioksidan gibi çalışarak düzgün bir bağışıklık sistemi fonksiyonunu yardımcı olmak ve kalp hastalığı ya da kanseri önlemek için önemlidir. Az da olsa kuzu beyni demir, çinko ve potasyum içermektedir.

Çinko, bağışıklık sistemini destekler yara iyileşmesini yardımcı olur ve sağlıklı testosteron seviyelerini korur. Demir, kırmızı kan hücre üretimi için gereklidir ve eksikliğinde yorgunluk ve konsantrasyon zayıflığı ile karakterize olan anemi hastalığı ortaya çıkar. Bakır, demir metabolizması ve kırmızı kan hücresi sentezine katılan önemli bir eser elementtir.

Demir kırmızı kan hücre üretimi için gerekli olan ve eksikliğinde yorgunluk ve konsantrasyon zayıflığı ile karakterize anemi neden olur. Bakır, demir metabolizması için önemli olduğunu ve kırmızı kan hücre sentezi katılan bir eser elementtir.

Pürinler

Kuzu beyninde bol miktarda pürin vardır. Pürinler vücudumuzda ürik asite dönüştürür ve pürinler düzgün bir şekilde vücuttan atılmazsa vücutta birikir ve böbrek taşı riskini artırır. Bunun bir diğer sonucu da gut hastalığıdır. Risk grubunu oluşturuyorsanız kuzu beyni yemekten kaçınmalısınız.


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar