• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kilo kaybetmek, hayatı kazanmak

Kilo kaybetmek, hayatı kazanmak

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı asıl rol çok akla yatkın geliyor. Herkesin takriben 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut her tarafında dolaştırmak için yürek günde 100.000 kereden faz­la atar ve her atışta takriben 7 kilo kanı hareket ettirir – günde takriben 8 ton. Vücuttaki bütün kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Muhtemelen, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun yine­line oksijen taşıdığını ve hücreli atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, sağlıklı kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik beden, bazik kan bazik cisim demektir. Keza, kan hücreleri sonunda ceset hücrelerine dönüşür (ya da tam tersi). Kanınızı pak, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim gıda ve meşrubat­leri de buna uygun bir şekilde seçtim: Bunlar dinç kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon vücut hücresi üretir, böylece tekrar tekrar en iyi malzemeyle çalıştığından belirlenmiş olmalısınız.
Kan insan vücudunun en temel maddesidir. Ceset hücrele­ri, kan kadar her herif doku kullanılarak oluşturulur. Bu, birli­lında iki yönü olan bir yoldur ve vücut hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. yine de en iyisi, sindirim ve terlemeye doğrudan doğruya bağlı olarak vücudun kan üretiminde sıradan yolunu peşine düşüp takip et­mesidir. Bu en kayda değer noktada yalnızca ne yediğiniz (ve içtiği­niz) yok, aynı zamanda içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Normal kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi yoluyla özgür kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (yaklaşık 8 metre) hassas mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) göre dolaştırılır ve kan dolaşımı esnasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer yoluyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve öteki elementleri yeni kan hücreleri yerine getirmek için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, sonradan gereksinim du­yulduğunda kemik, kas, yürek, karaciğer hücreleri gibi böylece fazla hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz sağlıklı olduğunda ve bazik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, dinç kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı karoser hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen temiz ve etkili bir işlem aracılığıyla par­çalar ve bu operasyon kan hücrelerini sürekli bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz devingen kalır ve dinç kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak hasar gördüğünde ya da tıkandığında, kan üretimi bozulur ya da durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) korumak için gövde, vücut hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin tam anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse vücut da odur. Vücut neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz çelimsiz kan hücrele­riniz ve zayıf beden hücreleriniz olacaktır – ve fazla kilonuz. Başka bir seçeneğiniz daha var: Alkalik gıda ve içeceklerle, dinç bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir beden geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar