• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hollanda sosu

Hollanda sosu

21. yy.da analık gerçekleştirmek hayli çetrefilli. Her birimiz çocuklarımızın geleceğini garanti altına edinmek için almamız gereken önlemlerin farkındayız ancak onların mutlu, marifetli ve üret­ken bireyler olmaları için neler yapabileceğimiz konusunda birazcık kararsızız.

Şu asıl dek kimse bilimsel olarak, ailelerin çocuklarının yaşamlarının iyi gitmesini sağla­yacak bir yöntem geliştirmedi. Freud’dan günümüze değin yetişen psikologların birçok, kişiler­de var olan problemlerin anne ve babalardan kaynaklandığını savunurlar. Bu özellikle yeni lahza­nelerde aşılması zorlama kaygılara sebebiyet verir.

Bunun yanı sıra bireylerde görülen ruhsal sı­kıntıların annelerden kaynaklanmadığını önesüren diğer bir bakış daha mevcuttur. Bu görü­şe göre çocuklann sıkı aile bağlarına ihtiyacı ol­duğu inkâr edilemez, fakat “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ifadesi gerçeklikte var ola­mayacak kadar gerçekleşmesi imkansız.

Kendinizi nerede görüyorsunuz? Çocuğunu­zun hayatındaki öneminiz nedir? Çocuğunuzun hep gereklilik duyduğu, güven ve şefkat kokan bir anne misiniz? Anneliğiniz, çocuğunuzun haya­tında ayrım yaratacak mı?

Böylece çok konuda hayatımızda mucizeler ya­ratan bilim, söz konusu anne bebek ilişkisi olun­ca azıcık eksik kalıyor. Taraflardan birinin his­settiklerini aktarması muhtemel olmadığından bilimsel bir alıştırma yürütmek hayli baskı.

Ben bu konudaki en doğru tespitlerin dene­yimli ebeveynler tarafından yapılabileceğini düşünüyorum. Bili ve ben binlerce tecrübeli anne ile görüşüp us aldık. Keza kendi kişisel tecrübelerimiz hem de görüştüğümüz ailelerin deneyimlerine dayanarak ailelerin, özellikle annelerin, bireylerin kişilikleri üzerindeki etkile­rinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Eşim Bili ve ben bu kitapta bebeğinizin mut­luluğunun sıkı aile bağlarına ast olduğunu de­falarca belirttik. Bebeğinizin doğduğu andan itibaren her daim yanında olduğunuzu bilmesi, ha­yatı her tarafında gereksinim duyacağı güven duygusunu tatmasını sağlar. Bu sayede daha az ağlama­ya gereklilik duyar. Bebeklerinin her türlü ihtiyacı­nı olabildiğince kısa sürede tedarik eden anneler de, bir anne olarak sorumluluklarını yerine ge­tirmenin huzurunu oysa bu usul ile yaşaya­bilir.

Anne ve babalarından bebekliklerinden iti­baren daima yakın ilgi görmüş çocuklar, bambaşka şe­killerde yetiştirilmiş çocuklara kıyasla daha eksik problemli olurlar. Anneleriyle müşterek geliştirdik­leri özel bir dili kullanan bebekler, tıpkı erişkin ırk gibi annelerinin mimiklerinden ne çağrıda bulunmak istediklerini çıkartır ve ona tarafından davranır­lar.

Bebeğinizle onun doğumundan itibaren ge­liştirdiğiniz dinç bağ, o büyüyüp bir erişkin olduğunda bile meyvesini yiyebileceğiniz bir bağdır. Sizin ona gösterdiğiniz ilgi ve duyarlılı­ğı özümseyecek ve öteki insanlarla olan ilişki­lerinde sizi misal alacaktır. Anlayışın insan hayatındaki değerini ufak yaşlardan itibaren lahza­layacak olduğundan karşısına meydana çıkan negatif­lukları olgunlukla değerlendirip, en yerinde çözüm yoluna gidecektir.Sonuç olarak bebeğiniz için anneliğinizin ne değin önemli olduğu sorusunun yanıtı “muhakkak­likle yüksektir.” Siz onun hayata açılan penceresisiniz. Sevgi ve güven üzerine kurmuş oldu­ğunuz ilişkinizde, hoşgörünün önemi inkâr edi­lemez. Birlikte yakaladığınız ahenk, bebeğini­zin ömür boyu mutluluk anahtarı olacaktır.

Derin bir nefes alın ve bebeğinizin keyfini çıkarın. Hayatınızın en özel dönemlerinden bi­rini yaşamaktasınız. Üzüntü ve kaygılarla enge­beli görünen bu yolun köşe başlarının, mucize­lerle doymuş olduğunu sakın aklınızdan sonuç­yın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar