• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamileyken hastalanırsanız…

Hamileyken hastalanırsanız…

Bebek sahibi olmaya maksat eden anne adayı, kendisini ruhsal ve fiziksel olarak buna hazırlamalıdır. Aile, meslek, konut, finansman, bakım planlaması yapılırken bir doktora başvurularak; metabolik, alerjik, hormonal veya yapı bir kronik hastalık var mı diye araştırılması, önlem alınması yardımcı olur.

Kronik Sinüzit, alerjik nezle, kronik kulak, boğaz ve bademcik iltihapları ile bayağı zamanlarda çeper zorlama yöneticilik edilerek geçiştirilen burun içi deviasyon, konka hipertrofisi gibi tıkanıklık yaratan durumlar varsa çare edilmelidir. Bademcik iriliği nedeniyle oluşan solunum sıkıntıları varsa gebelik başlamadan önce gerekirse ameliyatla çözüme kavuşturulması uygun olacaktır. Sigara mutlaka bırakılmalı alıştırma ve yürüyüşler yapılmalıdır.

 

Mevsim itibariyle çoğunlukla ortaya çıkan nezle, grip, sinüzit, tonsillit ve farenjit gibi akut enfeksiyonlar hamilelikte daha sık olarak karşımıza çıkabilir. Hamilelerde bağışıklık sisteminin daha alıngan olduğundan, nezle, grip farenjit gibi hastalıklara daha sık rastlanır ve iyileşme süreci de daha uzar. Bu gibi durumlarda özellikle birincil üç aylık dönemde yatak istirahati, bol değişken tüketimi ve vitaminler dışarıya ilaç kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Fakat bakteriyel bir enfeksiyon laf konusu ise antibiyotik kullanılmak zorunda kalınabilir. Korunmak için grip aşısı yaptırmak yararlı olacaktır.

Bütün tedbirlere rağmen anne adayı hastalığa yakalanmışsa, el yüz temizliği uyumlu olarak yapılmalı, oda sürekli havalandırılmalıdır. Yeterli taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalı bu olamıyorsa da vitaminler ile çinko, magnezyum gibi mineraller alınmalıdır. Yeterince balık tüketilmelidir. Hava değişimi ve klimalı ortamlarda vücudun ani ısı değişimine maruz kalmaması önlenmelidir. Etraf ve hava müsait ise uygun bir şekilde güneş ısı ve ışınlarından davranmak bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapacaktır. Burun içinin serum fizyolojik ya da biraz daha tuzlu olan (deniz suyu) kıvamındaki sıvılarla temizlenmesi yardımsever ve güvenli olur.

Hamilelikte sık karşılaşılan bir durum da burun kanamalarıdır. Bu durum sakin ve huzurlu kalması gereken anne adaylarını panikletebilir. Ama bunun kayda değer bir kısmı hormonal aktivite sebebiyle artmış ve genişlemiş kılcal damarların sümkürme gibi minik travmalarla daha basit çatlaması sebebiyle olur. Nemlendirici spreyler yararlı olacaktır. Bitmiş eden durumlarda ise altta yatan bir niçin olup olmadığı araştırılmalı ve çare edilmelidir. Kendini onarmakta zorlanan ve sıkça kanayan bir kılcal damar kimyasal olarak dağlanabilir. Bazen bu araştırmalar bir uçtan bir uca doğum esnasında ortaya çıkabilecek sıkıcı kanama sorunları önceden tespit edilebilir.

 

Gebeliğin 3. ayındaki kusmalar ve ilerleyen aylarda oluşan reflü; ses kısıklığı, gıcık ve öksürüklere niçin olabilir. Bu şikayetlerin uzun dönem olması durumunda muhtemel diğer nedenler modern teşhis yöntemleriyle ekarte edilmelidir.
Gebelik yeniden çoğunlukla, tükürük bezi hastalıkları, dağıtılmış baş boyun bölgesi enfeksiyonları, boyunda ele gelen yumru ve bezelere niçin olabilir. Böyle durumlarda en kötü senaryoların vurgulandığı internet bilgilerinin hamileleri panikletmesine neden olmak yerine, işin uzmanına danışarak bilgilenmek ve çare edinmek daha dürüst ve daha az stresli olacaktır.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR
Kulaklarım sıklıkla kaşınıp, tıkanıyor ve hatta ağrı ve akıntı yapabiliyor. Tedavisiz geçmeyen bu sorun için hamilelik öncesinde ya da esnasında ne yapabilirim?
Kulak kaşıntısı ve tıkanıklıklar; kir, egzema, mantar ve kronik orta kulak enfeksiyonu kaynaklı olabilir. Muhakkak kulak arıtma çubuklarını kulak kanalının içine sokmamak gerekir. Kirler doktorunuz göre uygun yöntemlerle uzaklaştırılır. Egzema ve mantar varsa yerinde çare planlanır. İlerlemiş durumlarda ise antibiyotik gerekebilir. Bu aşamada yerinde bir çare seçilmesi tartı arzeder. Alerjik ve egzematik kişilerde kulakların sudan korunması gereklidir.

Alerjik nezlem olduğundan baharda aylarında ve tozlu ortamlarda çok hapşırıyorum. Bebeğime bir zararı olur mu?
Alerjiler kalıtımsal geçiş bildiren ve uygun ortamlarda çoğalan bir rahatsızlıktır. Maalesef alerji hapları bütün gebelik sırasında rahatça kullanabileceğimiz ilaçlardan değildir. Hamileliğin ileri aylarında tuzlu su ve bazı kortizonlu spreyler önerilen dozlarda kullanılabilir. Esas üstünlük alerjen maddelerden ve stresten uzak durmaya çalışarak elde edilir. Olağan hapşırıklar bir sorun teşkil etmez. Oysa çok nadir durumlarda şiddetli gıcık öksürükler gebeliğin birincil başlangıç haftalarında düşük olasılığını kolaylaştırdığı yada son haftalarda doğumu başlatabildiği bilinmektedir.

 

Kronik sinüzitim var ve çoğu kez tekrarlıyor. Ağrılarım ilaç kullanmadan geçmiyor. Hamileyken yeniden sinüzitim tutarsa ne yapmalıyım?
Esasında gebelik öncesinde sinüzitinizi tetikleyen deviasyon, polip, konka hipertrofisi sinüs kanallarının yapı darlıkları vb. gibi nedenlerin ameliyat yada uygun tedavilerle giderilmesi en içten seçimdir. Lakin bu safhayı aştı iseniz özellikle ilk 3 aydan sonradan bir takım tedaviler yapılabilir. Baş ağrıları için gebelikte ve emzirirken güvenle kullanabileceğiniz tek sızı kesiciler parasetamol grubu olanlardır.

Hamileyken nezle yada grip gibi bulaşıcı bir hastalık kaptığımda bu bebeğime de geçer ve onu hasta eder mi?
Bu gibi hastalıklar solunum yoluyla geçtiğinden bebeğinize geçmez. Fakat siz çok ağır geçirecek olursanız bebeğinizde dolambaçlı olarak etkilenecektir. Vücut ısı ve enerjinizi uygun seviyede tutacak şekilde yatak istirahatı yapıp uygun sıvı ve gıdayla desteklemeniz yeterlidir.

Burun tıkanıklığından fazla rahatsızım, hiç uyuyamıyorum. Hamile iken burun ameliyatı olabilir miyim? Keza bütün doğum öncesi grip olursam ve sezaryen icabında?
Hamile iken ameliyat fakat hayati durumlar laf konusu olduğunda yapılmalı ve geveze risk alınmamalıdır. Üst solunum yollarından akut hasta iken de mecburen sezaryen ameliyatı olabilirsiniz. Bebek fazla kısa zaman anesteziye maruz kalacaktır. Buradaki en manâlı bıkkınlık, ameliyat sonrası öksürdüğünüzde dikiş yerlerinizde sancı duyacak olmanız ve bebeğe solunum yolu enfeksiyonu bulaştırmanızdır. Enfeksiyonun ilerleyerek daha aşağı solunum yolu enfeksiyonuna dönüşme riski azdır.

 

Ben hasta iken emzirirsem bebeğime de bulaşır mı ? Süt emzirirken ilaç kullanabilir miyim? Bebeğimden öbür durmam gerekir mi?
Doktorunuz göre aksi söylenmediği sürece elbette emzirebilirisiniz emzirmeniz yardımsever olur. Kendiniz için cerrahi maskeler kullanabilirsiniz fakat gerçi bu bulaşmayı önlemenin kesin çözümü değildir. Buna rağmen bebeğinizden bambaşka kalmayın ve somurtkan söylenmedikçe emzirin. Sizde oluşacak koruyucu antikorlar bebeğinizin bağışıklık sistemini destekleyecektir. Süte geçecek bebek için sakıncalı olabilecek ilaçları doktorunuz önermeyecektir zaten. Bebeğinizin nezle olması durumunda ise en iyi ilaç, anne şefkati ve sütüyle beraber olur ya birazcık da buruna serum fizyolojik damlatmak olacaktır.

Yeni gebe olduğumu öğrendim, grip ve grip aşıları hakkında endişelerim var sizce grip aşısı olmalı mıyım? Aşının bana ya da bebeğime bir sakıncası olur mu?
Grip aşıları hakkında son yıllarda fazla fazla spekülasyon oldu. Aşının yüzde yüz koruyucu olmadığı, hassas bazı kişilerde ara sıra de olsa bir takım tabi etkilere niçin olduğu ve çok artı abartıldığı gibi durumlar laf konusu. Şahsen kendilerine iyi bakan ayrıntılarıyla dinç erişkinlerin grip aşısı olmaları koşul değil. Bu adaleli enfluenza H1N1 ve H3N2 suşları için de geçerli. Ancak bu konuda en yetkili otorite kabul edilen Amerikan FDA kurumunun da önerdiği gibi çocuk ve yaşlılar, yürek, akciğer, astım, diyabet gibi kronik yıpratıcı hastalığı olanlar ile hamilelerin grip aşısı olmasında MENFAAT var. Bir grip salgınında hamilelerin grip kapma olasılıkları öteki bireylere göre en az 2-3 kat daha pozitif bulunmuş çünkü. Kendinizi yeterince dinç ve dinç hissetmiyorsanız aşı yaptırmalı yada bu kararı doktorunuzla birlikte vermeniz en açık konuşmak gerekirse olabilir. Yoğun şeker taşıyan gıdalardan uzakta durmak, sigarayı kesmek ve uyumlu alıştırma yerine getirmek, grip virüslerine karşısında daha dinç bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Esasen bizi hasta eden şey, grip virüsünün kendisinden çok bizim çelimsiz düşmüş bünyemizdir. bu nedenle kendimize mükemmel bakmamız gereklidir, bu şart hamilelerde fazla daha önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar