• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
El ele tutuşmak acınızı azaltır

El ele tutuşmak acınızı azaltır

Sevdiğimiz kişinin elini tutmak, deriye bastırılan sıcak bir metal parçasının vereceği acıyı uyuşturabilecek kadar güçlü bir etkidir. Bu durumun ise empatiden kaynaklandığını düşünen bilim insanları; eşlerin birbirlerine duydukları empatiyi dokunarak karşı tarafa hissettirebildiklerini ve beyin dalgalarının aynı frekansta “dans etmeye başladığını” söylüyor. El ele tutuşmak nasıl acınızı azaltır?

Bu buluşun ilham kaynağı kızının doğduğu an

Dr Goldstein, 4 yıl önce eşinin kızlarına doğum yaptığı ana şahit olduğunda bu araştırmayı yapmaya karar vermiş “Eşimi rahatlatmak için ne yapabileceğimi düşünüyordum. Uzanıp elini tuttum ve işe yaramış gibi göründü. Daha sonra bunu laboratuvar ortamında test etmek istedim” diyen Goldstein;’beyinlerin çiftleşmesinin’ acı üzerindeki etkisine dair ilk araştırmayı da gerçekleştirmiş bulunuyor.

Araştırma “kişilerarası senkronizasyon” çalışmalarının bir parçası olarak yapıldı ve sonuçları ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin PNAS adlı yayın organında yayınlandı. Dr Goldstein; “Acı, çiftler arasındaki senkronu bozuyor ancak dokunmak bunu geri getiriyor” diyor.   Acıyı yüzde 34 daha az hissettiler

ABD Colaroda Boulder Üniversitesi Nörolog Dr Pavel Goldstein’ın liderliğinde bir ekip tarafından yapılan araştırmaya, 23 ila 32 yaşlarındaki 22 heteroseksüel çift katıldı. Kadınların kollarına, eşleri ellerini tutarken ya da fiziksel temas olmadan yanlarında otururken, sıcak bir demir parçası dokunduruldu. Eşinin elini tutan kadınlar acıyı ortalama yüzde 34 daha az hissetti. Araştırma ekibince, acının giderilmesinin büyük ölçüde duygusal yakınlıkla ilintili olduğu düşünülüyor.

Dr Goldstein “Eşin empati duygusu ne kadar yüksekse, el ele tutuşmanın ağrı kesici etkisi de o kadar güçlü oluyor” diyor.

Erkeklerin acı hissini geçirip geçirmediği bilinmiyor

Geçmişte yapılmış araştırmalar, erkeklerin bu gibi sosyal sinyalleri daha az algılayabildiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmada da sadece kadınların hissettiği acının yoğunluğu ölçüldüğünden erkeklerin acı hissinin geçip geçmemesi konusunda bir şey söylemek doğru olmaz. Araştırmanın yapılış yönteminden ötürü el ele tutuşmanın acıyı nasıl azalttığını ve beynin hangi noktalarının aktive olduğunu söylemekte pek mümkün değil.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar