• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Doğum esnasında nefes alış

Doğum esnasında nefes alış

Vakum ve forsepsle doğum nedir ?
Bebek başı, doğum kanalına indikten sonra kanalda 1-1.5 saat geçmesine rağ­men halen çıkması gecikiyorsa, vakum ve­ya forseps denen özel aletierle yerinde ko­şullarda bebek başından tutulup çekilerek doğmasına takviye edilebilir. Riskli yön­temler oldukları için, özenle uygulanma­sı gerekmektedir. Annenin ıkınmasının sakıncalı olduğu dunımlarda ve bebeğin doğum kanalında sıkıntıya girdiği koşul­larda da uygulanabilir.

Gebelikte ve doğum sonrası ortaya çı­kan basur, nasıl tedavi edilir ?
Hamilelik ve loğusalıkta yavaşlayan bağırsak hareketleri kabızlık ve sonrasında basurla­ra niçin olur. Bu yüzden gebelikte bol lifli, yeşil yapraklı sebzeler, bağırsak hare­ketlerini arttıran kaysı gibi meyveler ve zeytin yağlı sebze yemeklerine jurnal beslenmede geniş yer verilmelidir. Bol sı­vı alımı ve hareketli yaşam tarzı da, kabız­lığı önleyerek basur gelişimini azaltır.

Bebek cinsiyeti ultrasonda hangi aydan itibaren tespit edilebilir ?
Bebek cinsiyeti ultrasonda en erken 3. aydan itibaren ayırt edilebilmekle beraber, genellikle 20. haftadan sonradan daha kuytu izlenebilir. Bebeklerin dış genital organlarına bakılarak cinsiyetleri belirlendiğinden, bacakların kapalı olması gibi bir takım durumlarda, bu organ­ların görüntülenmesi müm­kün olamayabilir. Bu gibi görüntülemeyi zorlaştıran durumlarda cinsiyet ayrımı daha ileri aylara kayabilir.

Gebelikte saç boyası kullanılabilir mi? Saç kestirilebilir mi ?
Gebelikte saç boyanması ya da perma ve röfle işlemlerinde uygulanan kimyasal ilaçların kullanılması uygun değildir. Bu kimyasal maddeler, saç derisinden emilip kana geçebilir.
Bir Takım kimyasal madde içermeyen organik saç boyaları mevcutsa da gerçi dikkatli davranarak hamilelik döneminde saç boyan­ması doğum sonrasına ertelenmelidir.
Gebelerin saç kestirmelerinde ise, bir sa­kınca yoktur.

Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 1
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 2
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 3
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 4
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 5
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 6
Gebelik ile ilgili genel bilgiler – 7

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar