• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Delinme Yaralarına İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Delinme Yaralarına İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Vücudun çeşitli bölgelerine batan bir cisim sonucu delinmeden kaynaklı yaralar oluşması durumunda uygulanacak ilk yardım hakkında önemli bilgileri sizler için açıkladık. Delinme yaralarında ne yapmalı ve nasıl ilk yardım uygulanmalı makalemizden öğrenelim.

İlk yardım uygulamalarını doğru bir şekilde yapmak, hem hayat kurtarır hem de ciddi komplikasyonların önüne geçilmiş olur. Delinme yaralarında da uygulanacak ilk yardımın önemi oldukça büyüktür. Birçok kişi delinme sonrası oluşan yaralara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilmez. Sağlık siteniz olarak sizlere delinme yarası ilk yardım bilgilerinden bahsettik.

Vücudun herhangi bir yerinde batma ya da delinme sonucu gerçekleşen yaralar aşırı kanamaya neden olmaz. Çoğunlukla kısa sürede kendiliğinden kapanma eğilimi gösterir. Ancak bazen tedavi edilmesi gerekli olur.

Bir çiviye basılması sonucu oluşan yaralarda enfeksiyon kapma riski bulunur. Bunun dışında insan veya hayvan ısırmasından kaynaklanan yaralar da benzer şekilde enfeksiyona yatkın olabilir. Eğer ısırık kanama oluşturacak kadar derinse tıbbi yardım isteyiniz.

Aksi taktirde şu adımları izleyiniz:

Kanamayı durdurun. Temiz bir bez ya da bandaj ile ilgili bölgeye hafifçe basınç uygulayın. Eğer birkaç dakika basınç uyguladığınız halde kanama devam ederse acil servise gidiniz.

Yarayı temizleyin. Temiz su ile yarayı durulayın. Küçük, yüzeysel parçacıkları almak için alkol ile temizlenmiş bir cımbız kullanınız. Yaranın içinde derinlerde nesne veya artıklar kalırsa bir doktora görünün. Yaranın çevresini sabun ve temiz bir bezle temizleyiniz.

Antibiyotik uygulayınız. Yarayı temizledikten sonra antibiyotik içeren bir krem veya merhem ile ince bir tabaka uygulayınız.

Yarayı örtün. Bandaj sarılması yarayı temiz tutmak ve zararlı bakterileri uzak tutmak için faydalı olacaktır.

Bandajı düzenli olarak değiştirin. En azından günlük olarak ya da ıslak veya kirli hale geldiği zaman değiştiriniz.

Enfeksiyon belirtileri için yarayı kontrol altında tutunuz. Yara iyileşmiyorsa ya da herhangi bir kızarıklık, drenaj, sıcaklık ya da şişlik fark ederseniz doktorunuza görünün.

Delinme şeklindeki yaralar; Derinse Ayakta olmuşsa Toprak veya tükürük ile kirlenmişse

Bir hayvan ya da insan ısırığı sonucu oluşmuşsa bir doktora görünmeniz önerilir. Eğer beş yıl içinde bir tetanos aşısı olmadıysanız, doktorunuz yaralanma sonrası 48 saat içinde bir tetanos iğnesi önerebilir.

Bir hayvan özellikle sokak köpeği ya da vahşi bir hayvan tarafından ısırılmışsanız kuduz riski olabilir. Bu durumda doktorunuz size antibiyotik tedavisi ve kuduz aşısı gerekli görebilir.


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar