• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Basur İçin Öneriler

Basur İçin Öneriler

Daha çok erkeklerde görülen bir sıhhat sorunu olan bausr veya diğer bilinen adıyla hemoroid, kolay kolay geçmeyen ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Basur hastalarına uzmanların önerileri makalemizde yer alıyor.

Basur sorunu ile başınız dertte ise, uzmanların basur tedavisi için önerilerine göz atarak bu sorundan kısa zamanda, kolay bir şekilde kurtulmanız mümkün. Basura çözüm olacak tedavi yöntemleri hakkında her basur hastasının bilinçlenmesi ve hastalığını tanıması hayatını da daha da kolaylaştırır. Basur tedavisi nasıl yapılır, basura ne iyi gelir ve basur hastaları ne yemelidir tüm bu soruların yanıtları makalemizde sizler için yer alıyor.

Hemerroid denilen kanlı basurda, makaddan az veya çok kan akar. Basur kanına karşı en iyi ilac perhizdir. Baharat, biber, kabuklu hayvanlar, midye, tahan [tahin], bayat av etleri, domuz eti, alkollü içkiler ve tavada, yağda kızartmalar, çay, kahve ve soğuk su yasaktır. Unlu az yimelidir. Ekmek ve patates zararlıdır. Selülozu çok gıdaların hazmı güç olur. Bunun için, lahana, karnabahar, kuzu kulağı, ıspanak, domates, helvacı kabağı, pırasa, kuşkonmaz yememelidir. Taze yumurta, komposto, reçel, peynir, şeker, ılık meyve suyu, tereyağı, yağsız balık, taze et, sebze, meyve yemelidir. Çok istirahat etmelidir. Üzüntü, uykusuzluk ve dimağı yorgunluk ve soğuk meşrûbat basura zarar verir. Hafif müshil olarak ravend, podofillin, hind yağı vermelidir

Abdülhakim efendi, (Keşkül) risalesinde İncir Yemenin Basuru izale ettiği yazılıdır

Üzüm iyidir. Her gün sıcak su ile yıkanmalıdır. Kanı ve ağrıları kesmekte at kestanesi [maron dind] çok faidelidir. At kestanesi romatizmaya da iyi gelmektedir. Birinci sultan Mahmûd hanın sertabibi olan Hayati zade Muhammed Emin efendinin Veli-ahd üçüncü Osman’a verdiği basur habı faide vermişdi

Şöyle idi: Kara helile [mirobalan] bir gram, sarı helile bir gram, belile veya belilec bir gram, makul-i ezrak [Bdellium] denilen zamk altı gram, toz edilip pırasa ile kaynamış su ile hamur ve yirmi hab yapılır. Her gece yatarken iki hab yutulur. Yahud elli gram kara helile, kahve gibi kavrulup el değirmeninde toz edilir. Yatarken ve sabah aç karna birer gram yutulur. İshal yapıp pis kanları çıkarır. Bir daha kan gelmez. Ağrı kesilir.

Nüzhet-ül-ebdan) sahibi “rahmetullahi teala aleyh” diyor ki, (Basur akmaz ise, pis kanı akıtmalıdır. Yer fesleğeni, yapışkan otu, sığır dili, incir yaprağı, buhûr-ı Meryem kökü, ya’ni cyclame, kantaryun-ı sagir kaynatıp içilir veya buğusuna oturulursa kanı akıtır. Basurun ağrısını kesmek için, mak’ad üzerine kavak [Populeum] merhemi sürülür. Bu merhemin kavak tomurcuğundan nasıl yapıldığı fransızca formülerde yazılıdır. Tereyağı ve gül yağı sekizer dirhem, esfidac ya’ni üstübec dört dirhem merhem yapıp sürmek de faidelidir. Menekşe yağı ve gül yağı ve pamuk tohumu merhemi de iyidir. Ebegümeci yaprağı, papatya ve sığırkuyruğu, yahni bouillon blanc ( Sıgır Kuyrugu )yaprağı ve keten tohumu su ile kaynatıp lapa yaparak sürmek veya buğusuna oturmak da ağrıyı keser). (Teshil-ül-menafi’)de, (sıcak şey [beze sarılı sıcak ince tuğla] üzerine devamlı oturmak ağrıyı ve şişleri izale eder) yazılıdır.

Bu Bilgiler Tam İlmihal Saadeti Ebediye Kitabından derlenmiştir.

Yıllar Önce bizzat şahit olduğum bir olayı anlatayım.

Şu anda tahmetli olmuş, devri zamanında şifalı bitkiler ile uğraşan emekli bir m….. amca vardı. Bir kısım baharatlardan ilaçlar yapardı. Ballar macunlar falan. Kendisinden Öksürükten kurtulmak için birşeyler hazırlamasını rica ettim. Bana Bal ve zencefilden hazırladığı bir macun vermişti ve çok faydasını görmüştüm. Bu Arada buna şahit olan bir müşterim, bir komşusunun Basur’dan çok ızdırap çektiğini bununla ilgili bir önerisinin olup olmadığını sordu. M…… amca yarın yollarım diyerek vedalaştı. Ertesi gün küçük bir kavanozun içinde Çörek otu getirdi . Yemeklerden Önce Aç karnına bir yemek kaşığı içerek üzerine su içmesini tembihledi. Bende o müşterime komşusuna vermesi için yolladım. Bir gün sonra O Çörek otunu kullanan kişi sabah erkenden geldi, çok heyecanlı bir hali vardı. Ben kızacağını zannettim fakat o yıllardır bu Basur’dan dertli olduğunu fakat denemediği şey kalmamasına rağmen iyileşemediğini söyledi. “Fakat dün yolladığınız çörek otunu bir kez kullandım sabah kalktığımda patlamıştı” diyerek sevincini belirti, Dua etti.

Basur rahatsızlığı olupta, defalarca ameliyat olmasına rağmen iyileşemeyen insanlar var. Kimisi ise bir çörek otundan da iyi olabiliyor. Çörek otu temin etmek ve bu uygulamayı denemek zor değil. ihtiyacı olanlar denesinler.


kaynak: sagliksiteniz.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Sponsorlu Bağlantılar